З 01 квітня 2019 року Національна служба здоров’я адмініструє урядову програму реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» (далі – Програма). Програма була впроваджена у 2017 році для зменшення фінансового навантаження на пацієнтів та збільшення доступності ліків. Реімбурсація – це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів. Сьогодні Програма працює для пацієнтів, які живуть з серцево-судинними захворюваннями, бронхіальною астмою, цукровим діабетом ІІ типу. До списку ліків, які можна отримати за програмою, включено 254 лікарських засобів, 78 з яких можна отримати безоплатно, інші ж – з незначною доплатою.

На 15 листопада 2019 договори про реімбурсацію з НСЗУ вже уклали 1141 аптечних закладів. До програми долучилися 7761 аптеки та аптечні пункти України. Лікарі первинної ланки виписали 9 мільйонів електронних рецептів. За майже 84% із виписаних уже відпущені лікарські засоби.

З переходом програми реімбурсації в адміністрування НСЗУ відшкодування вартості лікарських засобів відбувається за принципом «гроші йдуть за пацієнтом в аптеку». Це можливе, завдяки реалізації програми за новими принципами:

  • єдині прозорі правила укладення договорів – усі аптеки, які відповідають мінімальному набору вимог, мають можливість укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ;
  • використання електронних інструментів – усі процеси пов’язані з укладенням договору про реімбурсацію та відпуск ліків за електронними рецептами відбуваються в електронній системі охорони здоров’я;
  • електронний рецепт – забезпечує мобільність пацієнтів та нівелює географічні обмеження, оскільки отримати ліки можна в будь-якій аптеці чи аптечному пункті, які беруть участь у Програмі, незалежно від місця, де проживає пацієнт або де було виписано рецепт.

Щоб укласти договір про реімбурсацію з НСЗУ аптечний заклад має забезпечити наявність:

  • ліцензії на право провадження господарської діяльності з роздрібної торгівлі лікарськими засобами;
  • комп’ютерів та підключення до інтернету;
  • аптечної інформаційної системи (АІС), яка дозволяє обмінюватися інформацією з центральною базою даних електронної системи охорони здоров’я;
  • кваліфікованих електронних підписів у всіх працівників, які відпускатимуть лікарські засоби за електронними рецептами.

Фахівці НСЗУ готові надати інформаційну підтримку аптечним закладам будь-якої форми власності для ефективного та швидкого входження аптек у Програму. Якщо ваші аптечні заклади планують взяти участь в урядовій програмі реімбурсації «Доступні ліки» та потребують інформаційної підтримки, звертайтесь за телефонами 044 331 70 92 або 044 221 06 95 або на електронну пошту reimb@nszu.gov.ua.

Для підключення до електронної системи охорони здоров’я та роботи з електронними рецептами аптеки потребуватимуть додаткового програмного забезпечення. Аптека може розробити його самостійно або обрати одну з пропозицій на ринку ІТ рішень для аптек. Повний список таких пропозицій розміщено тут. Інформація для розробників ІТ рішень: специфікації, технологічні процеси, АРІ.

Перелік лікарських засобів, що включені до Реєстру лікарських засобів, які підлягають реімбурсації станом на 2 червня 2020 року (затвердженого наказом Міністерства охорони здоров’я України від 01 червня 2020 року № 1284) можна завантажити тут.
https://nszu.gov.ua/ogoloshennya-pro-ukladennya-dogovoriv/dostupni-liky